IMIX

...urządzenia do produkcji biopaliw

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

koszty produkcji biodiesla

Email Drukuj PDF

KLAKULACJA KOSZTÓW PRODUKCJI BIODIESLA

 
podane ceny, są uśrednionymi cenami brutto, stan na dzień 06.01.08 r. 
    
1. OLEJ RZEPAKOWY    
    
KOSZTY   
SurowiecCenaKoszty
Olej rzepakowy10002,60 zł2 600,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 20 kWh0,58 zł/kWh11,60 zł
  suma3 091,60 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny1601,00 zł160,00 zł
    
Otrzymano ok. 1000 l. BIODIESLA i ok. 160 l. gliceryny 
    
RAZEM (koszty-przychody)2 931,60 zł
Cena 1 l. BIODIESLA2,93 zł
    
Zalety:   
niska temperatura krzepnięcia tj. ok. -15oC,  
łatwy do przetworzenia,   
niska zawartość wody,   
wysoka cena gliceryny.   
Wady:   
wysoka cena oleju.   
    
2. OLEJ SOJOWY    
    
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Olej sojowy10002,20 zł2 200,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 30 kWh0,58 zł/kWh17,40 zł
  suma2 697,40 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny1601,00 zł160,00 zł
    
Otrzymano ok. 1000 l. BIODIESLA i ok. 160 l. gliceryny 
    
RAZEM (koszty-przychody)2 537,40 zł
Cena 1 l. BIODIESLA2,54 zł
    
Zalety:   
niska temperatura krzepnięcia tj. ok. -15oC,  
łatwy do przetworzenia,   
niska zawartość wody,   
wysoka cena gliceryny.   
Wady:   
wysoka cena oleju.   
    
3. OLEJ RZEPAKOWY REGENEROWANY   
    
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Olej rzepakowy regenerowany10001,90 zł1 900,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 20 kWh0,58 zł/kWh11,60 zł
  suma2 391,60 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny1601,00 zł160,00 zł
    
Otrzymano ok. 1000 l. BIODIESLA i ok. 160 l. gliceryny 
    
RAZEM (koszty-przychody)2 231,60 zł
Cena 1 l. BIODIESLA2,23 zł
    
Zalety:   
niska temperatura krzepnięcia tj. ok. -10oC,  
łatwy do przetworzenia,   
niska zawartość wody,   
wysoka cena gliceryny.   
Wady:   
wysoka cena oleju,   
ograniczone ilości surowca - przy dużych ilościach konieczność składania zamówień
    
4. FRYTURA REGENEROWANA (mieszanina oleju palmowo-sojowego)
    
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Frytura10001,40 zł1 400,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 30 kWh0,58 zł/kWh17,40 zł
  suma1 897,40 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny2100,50 zł105,00 zł
    
Otrzymano ok. 950 l. BIODIESLA i ok. 210 l. gliceryny  
    
RAZEM (koszty-przychody)1 792,40 zł
Cena 1 l. BIODIESLA1,89 zł
    
Zalety:   
niska cena surowca,   
niska zawartość wody,   
Wady:   
wysoka temperatura krzepnięcia ok. 5oC,  
uciążliwy do przetworzenia (konieczność upłynnienia, większe zużycie energii),
tania gliceryna,   
niska wydajność.   
    
5. TŁUSZCZ ZWIERZĘCY TECHNICZNY (w postaci stałej)  
    
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Tłuszcz zwierzęcy10000,90 zł900,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 60 kWh0,58 zł/kWh34,80 zł
  suma1 414,80 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny1600,50 zł80,00 zł
    
Otrzymano ok.1000 l. BIODIESLA i ok. 160 l. gliceryny 
    
RAZEM (koszty-przychody)1 334,80 zł
Cena 1 l. BIODIESLA1,33 zł
    
Zalety:   
niska cena surowca,   
wysoka dostępność surowca na terenie całego kraju,  
wysoka wydajność   
Wady:   
wysoka temperatura krzepnięcia ok. 6oC,  
uciążliwy do przetworzenia (konieczność upłynnienia, większe zużycie energii),
tania gliceryna,   
duża zawartość wody.   
    
6. FRYTURA NIEREGENEROWANA (miesz. oleju palmowo-sojowego)
    
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Frytura10000,70 zł700,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 60 kWh0,58 zł/kWh34,80 zł
  suma1 214,80 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny2100,50 zł105,00 zł
    
Otrzymano ok. 950 l. BIODIESLA i ok. 210 l. gliceryny  
    
RAZEM (koszty-przychody)1 109,80 zł
Cena 1 l. BIODIESLA1,17 zł
    
Zalety:   
bardzo niska cena surowca,   
niska zawartość wody,   
Wady:   
wysoka temperatura krzepnięcia ok. 6oC,  
uciążliwy do przetworzenia (konieczność upłynnienia, większe zużycie energii),
duża zawartość zanieczyszczeń stałych - konieczność wstępnej filtracji,
tania gliceryna,   
niska wydajność,   
ograniczone ilości surowca.   
    
7. ZIARNO RZEPAKU (technologiczne)   
Tłoczenie oleju   
KOSZTY   
SurowiecIlość (t)CenaKoszty
Rzepak technologiczny11 100,00 zł1 100,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 44 kWh0,58 zł/kWh25,52 zł
  suma1 125,52 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż makuchu6500,70 zł455,00 zł
    
Otrzymano ok. 370 l. OLEJU i ok. 650 kg makuchu  
    
RAZEM (koszty-przychody)670,52 zł
Cena 1 l. OLEJU1,81 zł
    
Przetwarzanie oleju   
KOSZTY   
SurowiecIlość (l.)CenaKoszty
Olej rzepakowy10001,81 zł1 810,00 zł
Mieszanina katalityczna1603,00 zł480,00 zł
 
Energia elektrycznaok. 20 kWh0,58 zł/kWh11,60 zł
  suma2 301,60 zł
PRZYCHODY   
sprzedaż gliceryny1601,00 zł160,00 zł
    
Otrzymano ok. 1000 l. BIODIESLA i ok. 160 l. gliceryny 
    
RAZEM (koszty-przychody)2 141,60 zł
Cena 1 l. BIODIESLA2,14 zł
    
Zalety:   
niska temperatura krzepnięcia tj. ok. -15oC,  
niska zawartość wody,   
wysoka cena gliceryny,   
nieograniczone ilości surowca,   
możliwość uprawy rzepaku i dodatkowe obniżenie kosztów, 
Wady:   
konieczność tłoczenia oleju,   
wysokie zużycie energii,   
wyższy koszt urządzeń do przetwarzania (tłocznia do oleju, zbiorniki), 
duża powierzchnia produkcyjna (tłocznia, zbiorniki na olej, rzepak, makuch itp.)

 

Zmieniony: Środa, 25 Lipiec 2012 20:37  

Random Image

198m.jpg