IMIX

...urządzenia do produkcji biopaliw

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

Wytwarzanie estrów metylowych

Email Drukuj PDF

Historia produkcji biopaliwa otrzymanego z roślin oleistych sięga ubiegłego wieku. Oleje roślinne zastosował po raz pierwszy jako paliwo napędowe w skonstruowanym przez siebie silniku Rudolf Diesel. Nadprodukcja żywności w Europie sprawiła, że szerzej zainteresowano się zastosowaniem roślin dla celów przemysłowych, w tym produkcji paliw. W warunkach polskich taką „energetyczną” rośliną jest rzepak, z którego produkuje się tzw. „biodiesel” Olej roślinny w naturalnej postaci nie znalazł szerokiego zastosowania jako paliwo do silników diesla, jednak posiadając odpowiednie urządzenie możemy w prosty sposób wyprodukować paliwo na bazie tych olejów. Poddanie kwasów tłuszczowych zawartych w roślinach oleistych, procesowi estryfikacji metanolem uzyskujemy produkt, który świetnie zastępuje olej napędowy (ON)

Proces otrzymywania paliwa oparty jest na bezpiecznej, niskotemperaturowej i niskociśnieniowej technologii. W opracowanym urządzeniu proces estryfikacji paliwa rzepakowego trwa ok. 60 min., natomiast proces sedymentacji grawitacyjnej jest procesem długotrwałym wynoszącym ok. 16 godzin. Dla celów przeróbki oleju rzepakowego na paliwo optymalne pod względem ekonomicznym będą rafinerie o pojemnościach 1200 litrów.

W proponowanym przez nas urządzeniu w ciągu 1 cyklu możemy wyprodukować 1000 litrów biopaliwa w ciągu doby możemy przeprowadzić ok. 20-24 cykli, czyli praktyczna wydajność urządzenia to 24 000 litrów na dobę - przy zastosowaniu zbiorników sedymentacyjnych.

Biodiesel jest bardziej ekologiczny w stosunku do ON (zawartość siarki tylko 18mg/kg), jest odnawialny i nietoksyczny. Przypadkowo rozlany na glebę ulega biodegradacji w ciągu 21 dni.

 

Wytwarzanie estrów metylowych (biodiesla) z olejów i tłuszczów przez estryfikację zachodzi w obecności katalizatora zasadowego NAOH, KOH). Istnieją dwie podstawowe (o przemysłowym znaczeniu) technologie produkcji estrów: tzw. „zimna” (niskociśnieniowa), w której proces estryfikacji przebiega w temperaturach 20-70oC, pod ciśnieniem atmosferycznym z użyciem katalizatorów alkalicznych i metoda „gorąca” (wysokociśnieniowa), w której proces zachodzi w temperaturze 240oC i pod ciśnieniem 10 MPa.

Rys. Schemat reakcji estryfikacji alkoholem metylowym

 

W proponowanym przez nas urządzeniu estryfikacja oleju rzepakowego odbywa się pod ciśnieniem atmosferycznym i temperaturze 35°C. Dzięki takiemu rozwiązaniu urządzenie jest bardziej bezpieczne i nieskomplikowane w obsłudze. Urządzenie przez nas produkowane posiada Certyfikat Jakości Unii Europejskiej.

Zmieniony: Środa, 25 Lipiec 2012 20:48  

Znajdź nas na Facebook, polub i skorzystaj z rabatu

Facebook Image